.
nadpis
Sofinka

SOFINKA

Zvědavá holčička, jejíž nejoblíbenější slovo je NE. Jakmile něco vymyslí, hned to musí provést, i když to zní sebebláznivěji. Právě proto má příjmení Neplechová.

Nerada si čistí zuby, nebaví ji česat si vlasy, stejně jako všechny děti. A tak to prostě nedělá. Občas si umane, že nebude jíst nebo pít nebo že se úplně přestane mýt. Pak naštěstí dojde k názoru, že všechny tyhle činnosti sice nejsou to nejzábavnější, co život malým holčičkám nachystal, ale že se díky tomu vyhne spoustě problémů.

Sofinka mi pomohla vychovávat dceru Elišku od jejích tří až do sedmi let. Když Eliška poslouchala příběhy o téhle neposlušné holčičce, dělala jako zázrakem to, co jsem po ní vyžadovala – čistila si zuby, česala si vlasy, jedla večeři. Rázem byla jako beránek.

Dá se říct, že Sofinka mi zachránila mé rodičovské nervy. Jsem jí za to neskonale vděčná.


Možná tyhle pohádky pomohou i vám.

foto karlik

KARLÍK

Karlík vznikl o něco později. Zkontaktovala jsem nakladatelství Edika, kterému se nápad na knížku líbil a rozhodli se ji vydat. Poprosili mě, abych k rukopisu přidala ještě jednou tolik kapitol. Má kamarádka, které jsem o Sofince vyprávěla, mi upřímně řekla: „Příběhy jsou super, ilustrace jsou krásný, ale já bych to svýmu synovi nikdy nekoupila. Je to o holce. Proč tam nedáš nějakýho kluka?“

Měla samozřejmě pravdu. A tak jsem vymyslela Karlíka, aby se i budoucí pánové mohli ztotožnit s postavou malého kluka, který je jakousi mužskou verzí Sofinky. Je to statečný průzkumník, který neváhá nasednout do rakety a vystřelit se do vesmíru místo toho, aby šel k doktorovi (známe mužskou nechuť k léčení). Jindy se raději vypraví až k tučňákům na Jižní pól, jen aby kamarádům nemusel půjčovat hračky. Karlík má velmi dobrodružný život a na odvážné cesty se s ním rádi vydávají všichni malí kluci i holky.