.
nadpis
Veronika

VERONIKA

Nenapadlo mě psát knížky pro děti, dokud se mi nenarodilo vlastní dítě. Do té doby jsem psala jen knížky pro dospělé. Od té doby, co mám dceru Elišku, vyprávím jí vlastnoručně vymyšlené pohádky a užíváme si při tom spoustu legrace.

Stal se ze mě jakýsi přístroj na příběhy. Stačí zmáčknout knoflík, objednat hlavní postavu, zadat zápletku, naťukat heslo a je to. Hlad dětí po příbězích je velký, já si zase strašně ráda vymýšlím příběhy a tak jedu od rána do večera jako pohádková babička. Ovšem dítě je potřeba taky vychovávat

Napadlo mě obě činnosti – výchovu a vyprávění – propojit. Začala jsem prostřednictvím pohádek řešit Eliščiny vzdory a vytyčovat jí jasné limity. Dá se říct, že jsem zabila dvě mouchy jednou ranou. U nás doma je díky tomu daleko větší klid. Takhle vznikla zlobivá holčička Sofinka a později i Karlík – dvě tvrdohlavé děti s ulítlou fantazií, které musí všechno samy vyzkoušet na vlastní pěst.

Zkuste s jejich pomocí vychovávat své děti i vy!


Mé knížky pro dospělé, pokud by vás náhodou zajímaly i ty:

2006 – autobiografický román inspirovaný mou stáží v Bruselu – Zmatení jazyků aneb Bruselský cestopis - Naleznete zde.
2012 – román o strastiplně dospívající spisovalce mezi Prahou a New Yorkem – Nicka dobývá Ameriku - Naleznete zde.

klara

KLÁRA

Klára je má mladší sestra, napůl nevlastní. Máme společného otce, ale každá svoji matku. Asi proto si tak bezvadně rozumíme, že jsme spolu nevyrůstaly a nikdy jsme nemusely řešit obvyklé sourozenecké pošťuchování.

Když jsem hledala ilustrátorku pro Sofinku Neplechovou, byla Klárka první, na koho jsem pomyslela. Vždycky se mi moc líbily její obrázky a myslela jsem si, že by se svým nadáním měla něco dělat. Sice nevystudovala ilustrátorství, ale odmala měla uměleckého ducha a bohémskou náturu. Ilustrace vznikaly v několika různých zemích, protože Klára je nomád a nikdy dlouho nevydrží na jednom místě. Při vymýšlení Sofinky jsem za ní jezdila po celé Evropě. Nad obrázky jsme spolu mudrovaly ve francouzských Alpách, při sourozenecké cestě po Litvě a také u našeho otce v Jižních Čechách. Klára se často vyskytuje i v Anglii, protože má anglického manžela.

Klárka je samorost a tvrdí, že při hledání vlastního stylu musela nejdřív zapomenout na všechno, co ji kdy v hodinách kreslení učili. Udělala moc dobře, protože její obrázky jsou fakt originální! Jediným jejím vzorem je Helena Zmatlíková.

Foto Vendula Lyachová a Magdalena Rajlichová